Schody

Schody


Wylewki betonowe same w sobie są już schodami. Aby jednak schody na beton wyglądały estetycznie i były funkcjonalne przykrywamy je różnego rodzaju obłożeniami. Najczęściej jest to drewno, rzadziej płytka, kamień czy panel.

Drewno jest materiałem uniwersalnym, a jego istotną zaletą jest możliwość obróbki. Jest „ciepłe” w dotyku i przyjazne dla oka. Łatwo można je dopasować do poszczególnych elementów wystroju wnętrz.

Dzięki technologii CNC łatwo i precyzyjnie dopasowuje się je do poszczególnych elementów konstrukcji, a jego właściwości pozwalają uzyskać pożądaną strukturę i kolor, dzięki czemu schody drewniane są trwałe, solidne i estetyczne - doskonale prezentują się w każdym pomieszczeniu.

W przeciwieństwie do innych rodzajów obłożeń betonowej wylewki, schody drewniane można poddać pielęgnacji oraz odrestaurować.

Schody o konstrukcji samonośnej


O schodach samonośnych mówimy wtedy, gdy projektujemy je jako całość i montujemy w pustej klatce schodowej. Stopnie schodów drewnianych są osadzane na integralnej z nimi konstrukcji drewnianej. Zespolona z tymi elementami jest również balustrada.

Wyróżniamy klika rodzajów konstrukcji samonośnych. Dzielimy je ze względu na sposób osadzenia w niej stopni:


schody drewniane o konstrukcji policzkowej

Policzki (wangi) to w uproszczeniu dwie deski zamykające stopnie od ich obu boków. Stopnie są wpuszczone w wyfrezowane gniazda. Jest to konstrukcja stabilna i odporna na ugięcia. Znajduje zastosowanie w realizacjach tradycyjnych, ale w zestawieniu ze szkłem i stalą nierdzewną sprawdza się także w rozwiązaniach nowoczesnych. Dobrze wygląda w układach prostych jak i z pełnym zabiegiem.

konstrukcja osiodłana (na wangach grzebieniowych)

W przeciwieństwie do klasycznych schodów policzkowych stopnie w konstrukcji osiodłanej nie są wpuszczane w wangi, ale osadzane na nich. Konstrukcja jest wycinana na kształt charakterystycznego grzebienia z miejscami na nałożenie stopni.

schody drewniane policzkowo-osiodłane

Jest to konstrukcja łącząca walory układów opisanych w punktach powyżej. Pełna wanga z wpuszczonymi w nią stopniami znajduje się zazwyczaj po stronie zewnętrznej (dolegając do ściany klatki schodowej). Policzek osiodłany znajduje się natomiast po wewnętrznej, od strony balustrady (w duszy schodów).

Konstrukcja wybierana z powodów czysto estetycznych. Stabilna.

Na słupie centralnym (schody spiralne, okrągłe)

Stosowana rzadko, ze względu na specyfikę kształtu schodów – którą wymusza. Od centralnego słupa schodów promieniście rozchodzą się stopnie. Po schodach spiralnych idzie się jak po spirali (stąd nazwa schody spiralne, okrągłe). Po zewnętrznej stronie po obwodzie wznosi się balustrada pełniąca najczęściej funkcje stabilizacyjne. Jedno podparcie stopnia znajduje się w gnieździe słupa centralnego, drugie w podwieszeniu balustrady.

Charakterystyczne dla schodów spiralnych jest mała wygoda komunikacji i brak ergonomii w wykorzystaniu miejsca montażu takich schodów.

półkowa

Schody półkowe – konstrukcja nowoczesna, ale jednocześnie rzadko stosowana. Należy przewidzieć zastosowanie takich schodów na etapie projektowania domu, oraz wczesnym etapie budowy. Część konstrukcyjna jest ukryta w ścianie, pod tynkiem. Widoczne są jedynie elementy płaskowników, na które nasadza się skrzyniową konstrukcje stopni. Świetnie prezentują się z balustradą ze szkła, lub bez żadnej.

bolcowa (sztycowa, szpindlowa)

Konstrukcja lekka wizualnie, delikatniejsza niż na policzkach i grzebieniowych wangach. Popularna, lecz trochę mniej stabilna. Nie wszędzie znajduje zastosowanie, ze względu za materiał z jakiego wykonywane są ściany klatek schodowych. Kotwienie samych bolców (elementów zaczepowych stopni) do ścian wykonanych z cegły dziurawki (np. porotherm ) nie wszędzie wchodzi w grę. Schody mogą być niestabilne, z biegiem czasu się obwieszać i skrzypieć. Można temu przeciwdziałać stosując policzek przyścienny. Wtedy mówimy o konstrukcji policzkowo – sztycowej. Takie rozwiązanie w większości przypadków skutkuje stabilnością.

policzkowo-bolcowa

Konstrukcja policzkowo-bolcowa (sztycowa) jest mieszaniną dwóch różnych wcześniej opisanych konstrukcji schodów. Charakteryzuje się tym że od strony zewnętrznej (przy ścianie) montowany jest policzek, a od strony wewnętrznej stopnie osadzone są na bolcach. Stopnie od strony policzków są wpuszczone w wyfrezowane gniazda. To dość popularna konstrukcja ponieważ jest lekka, stabilna i estetyczna.

materiały

Różnorodność materiałów


Schody to nie tylko konstrukcja użytkowa domowej przestrzeni, to także element dekoracyjny wpływający na jej estetykę.

Wybór odpowiednich materiałów i modelu schodów decyduje o funkcjonalności i bezpieczeństwie danej konstrukcji, komforcie poruszania się pomiędzy piętrami, a także efekcie wizualnym wnętrza.

W naszej ofercie znajdą Państwo różnorodne materiały, które obok fachowej porady i profesjonalnego montażu są w stanie zaspokoić nawet najbardziej wyszukane gusta.

W procesie tworzenia schodów aktywnie wspieramy naszych klientów i służymy radą na każdym etapie produkcji.


Drewno


Drewno jest jednym z najstarszych surowców wykorzystywanym w budownictwie. Jest to materiał wytrzymały, ekologiczny, a co najważniejsze przyjazny człowiekowi. Możliwość wykorzystania różnych rodzajów drewna daje szeroki wachlarz rozwiązań i powoduje, że każda realizacja staje się unikalna i niepowtarzalna.

Chcąc zapewnić naszym klientom najwyższą jakość produktów, dbamy o to, aby pozyskiwany surowiec pochodził od zaufanych dostawców, przestrzegających zasad przechowywania tarcicy. Nowoczesne maszyny, innowacyjny sposób obróbki oraz precyzja wykonania sprawiają, że nasze produkty cieszą odbiorców przez długie lata.

Przy wyborze drewna należy kierować się kilkoma zasadami, które są ściśle związane z właściwościami poszczególnych gatunków:

Twardość drewna decyduje o jego wytrzymałości i odporności na czynniki mechaniczne takie jak ścisk, uderzenia czy wgniecenia. Nie bez znaczenia jest zatem fakt czy zdecydują się Państwo na drewno twarde (np. dąb, buk, jesion) czy miękkie (np. sosna, świerk). Schody wykonane z twardych gatunków drewna gwarantują dłuższy okres użytkowania bez widocznych oznak zużycia. Konstrukcje wykonane z drewna miękkiego są wprawdzie mniej kosztowne jednakże bardziej podatne na uszkodzenia, a co za tym idzie powinny znaleźć zastosowanie w miejscach rzadziej uczęszczanych.

Ścieralność drewna to parametr określający niepodatność materiału na powierzchniowe uszkodzenia powodowane tarciem. O ścieralności drewna decyduje jego gatunek. Im drewno twardsze tym bardziej odporne na ścieranie. Istotną rolę odgrywa tu także ostateczne wykończenie powierzchni preparatami zabezpieczającymi np. lakierem, olejem lub woskiem.


Klasa Zakres w kG/cm2 Twardość Klasa
1 poniżej 350 bardzo miękkie osika, topola, wierzba, świerk, jodła, limba
2 350-500 miękkie sosna, modrzew, lipa, brzoza, olcha, daglezja
3 500-650 średnio twarde wiąz, orzech
4 650-1000 twarde dąb czerwony, jesion, wiśnia, grusza, jabłoń
5 1000-1500 bardzo twarde dąb, buk, grab, robinia akacjowa
6 powyżej 1500 twarde jak kość heban, kokos

Stal & szkło


Diabeł tkwi w... dodatkach!

Wykończenie schodów powinno pasować do charakteru wnętrza. Przemyślane i dobrze dobrane dodatki mogą sprawić, że schody staną się główną ozdobą domu. Najczęściej wybierane materiały wykończeniowe oprócz drewna to szkło i stal. Ze stali wykonujemy różne elementy np. poręcze, tralki, relingi.

Balustrada oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest umożliwienie bezpiecznego poruszania się po schodach może tworzyć ich wytworną oprawę.

Elementy wykonane ze stali nierdzewnej wyglądają bardzo elegancko i nie wymagają wysokich kosztów konserwacji podczas długoletniego użytkowania.

Warto zastanowić się nad balustradą z wypełnieniem szklanym, jeżeli zależy nam zachowaniu jak największej ilości światła w pomieszczeniu. Transparentne szkło hartowane w żaden sposób nie tworzy bariery wizualnej i nadaję się zarówno do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym.

kształt schodów

Listwy


listwa siekierka

Listwy


listwa standard