Schody drewniane czy betonowe - jakie wybrać do salonu?

pod seo

Schody wewnętrzne to ważny element każdego domu. Stanowią istotny szlak komunikacyjny, a także pełnią dekoracyjną funkcję wnętrz. Powinny być zaprojektowane tak, by gwarantowały wygodę i bezpieczeństwo. Kluczowe jest, aby schody harmonizowały się z resztą Twojego domu. Zatem drewniane czy betonowe – które są lepsze?

Schody są znaczącym elementem użytkowym każdego domu. To przecież dzięki nim zapewniasz komunikacje między dolną a górną częścią budynku. Jeżeli chodzi o rodzaj surowca, z jakiego wykonywane są schody, najczęściej pada na drewno. Wyróżniamy dwa typy konstrukcji schodów: samonośne bądź betonowe – wykończone drewnem, płytkami lub kamieniem. Zarówno schody drewniane, jak i betonowe mają swoje zalety i wady. W dzisiejszym artykule przybliżymy tę kwestię.

Schody drewniane – klasyczne rozwiązanie

Schody z drewna to bardzo często spotykane rozwiązanie, dlatego nazwaliśmy je ,,klasycznym". Urok tego surowca od setek lat jest uwielbiany przez ludzi, którzy budują z niego wszelakie meble. Drewniane schody można zaprojektować w dowolnym momencie, na indywidualne zamówienie. Najczęściej ich budowa trwa kilka tygodni. Docięte elementy przywożone są na miejsce i składane w odpowiednią formę. Montuje się je przeważnie na etapie prac wykończeniowych. Schody drewniane bardzo dobrze pasują do konstrukcji krętych bądź w systemie modułowym. Do budowy schodów wybiera się najczęściej drewno z gatunków: jesion, buk, dąb.

Samonośne schody drewniane – zalety i wady

Miłośnicy schodów drewnianych na prymarnym miejscu stawiają ich estetyczny i lekki efekt wizualny. Szczególną zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość zamówienia schodów o dowolnych kształtach konstrukcyjnych, gdyż drewno łatwiej poddać obróbce i modyfikacjom. Drewno jest materiałem naturalnym, ekologicznym, dlatego wybierając tę formę schodów, dbasz o środowisko. Wykonane z niego schody nadadzą salonowi wiele ciepła oraz uroku.

W przypadku samonośnych schodów drewnianych dużą korzyścią jest ich relatywnie niska cena w porównaniu do tzw. schodów ,,na beton". Koszt samej wylewki betonowej trzeba ponieść już na etapie budowy domu. Kolejny wydatek pojawia się na etapie wykończenia wnętrza oraz tejże konstrukcji, czyli podczas obłożenia betonu wybranym surowcem. Konstrukcje samonośne nie wymagają dodatkowych umocnień w postaci wylewki, dlatego ich cena jest o wiele niższa.

Jeżeli chodzi o wady, schody samonośne mogą stanowić niebezpieczeństwo dla małych dzieci oraz zwierząt domowych. Producenci wychodzą jednakże klientom naprzeciw i proponują obecnie szereg rozwiązań mających na celu zminimalizowanie ryzyka upadku poprzez zastosowanie gum antypoślizgowych na krawędzi stopnia, bramek zabezpieczających oraz listew bezpieczeństwa pod stopniami np. w przypadku samonośnych schodów ażurowych.

Schody betonowe – lepsza alternatywa?

Konstruowanie schodów betonowych jest procesem czasochłonnym. Wylewka betonowa łączy się bezpośrednio z konstrukcją domu, dlatego już na etapie projektowania wnętrz domu, a szczególnie salonu, musisz mieć na uwadze jej wkomponowanie. Kolejnym etapem jest wykonanie odpowiedniego szalunku i wylewka betonu. Następnie należy odczekać kilka lub kilkanaście dni, do momentu, gdy beton będzie gotowy do użytkowania.

Schody betonowe – zalety i wady

Schody betonowe są przede wszystkim bardzo wytrzymałe i stabilne. Ich estetyczny wygląd zapewnia obłożenie, które można dowolnie wybrać i z czasem zmieniać wg upodobań.

Jeśli chodzi o wady, schody betonowe charakteryzują się masywnym wyglądem oraz wyższym kosztem.

Drewniane vs betonowe – które wybrać?

Drewniane czy betonowe. Które schody w końcu wybrać?

Schody betonowe najczęściej stanowią surowy i prosty element wnętrza salonu. Wymagają większych, otwartych przestrzeni, gdyż ich gabaryty są okazałe. Dobrze wkomponowują się we wnętrza nowoczesne i oszczędne w formie.

Natomiast drewniane konstrukcje planowane są jako lżejsze, bardziej estetyczne. Nie muszą dominować w salonie, natomiast mogą być nienachlanym ornamentem wzbogacającym całe pomieszczenie.

Konstrukcja schodów może organizować przestrzeń, np. oddzielając od siebie poszczególne pomieszczenia domu. Jeżeli dysponujesz większymi środkami, a jednocześnie zależy Ci na stabilnej konstrukcji, zalecamy wybór schodów betonowych, które wykończysz pięknymi materiałami dekoracyjnymi, jak drewno (dąb, jesion, buk) czy też kamień. Natomiast jeśli zależy Ci raczej na subtelnej i lekkiej konstrukcji, wybierz samonośne schody drewniane.